Vojtova metoda je terapeutický a diagnostický systém, který se stal nezbytnou součástí diagnostiky a terapie hybných poruch hlavně u dětí.
CNS (centrální nervová soustava) produkuje pohybové vzory, které jsou vrozené. Dítě, u kterého zjistíme, že jeho motorika je postižená, nemá problém ve svalech, ale má problém s řízením motoriky. Řízení motoriky je záležitostí CNS.
Použitím Vojtovy metody je přímo ovlivněna řídící složka motoriky v CNS. Vysoká účinnost rehabilitace Vojtovou metodou dokazuje, že na výslednou kvalitu pohybu má mnohem větší vliv funkční stav CNS a ne to, že část neuronové tkáně v mozku je poškozena. Předpoklad úspěchu terapie hybnosti je zvolení adekvátního způsobu rehabilitace, tzn. terapii, která zasáhne příčinu stavu, tzn. řízení motoriky.
Prostřednictvím terapeutických modelů reflexního plazení, reflexního otáčení a první pozice a odpovídajících aktivačních zón jsme schopni vyvolat z CNS u pacienta svalové souhry. Tyto svalové souhry jsou identické se svalovými souhrami, které pozorujeme u dětí během jejich motorického vývoje ve věku do jednoho roku.
U dospělých pacientů se získanými poruchami, které poškodily periferní a centrálně nervové řízení pohybu, je možné Vojtovu terapii aplikovat jak v akutní fázi onemocnění, tzn. velmi časně, tak během následné rehabilitace. Prostřednictvím Vojtovy terapie se snažíme o obnovu přístupu k původně zdravým pohybovým modelům s cílem vyhnout se projevům, jako jsou bolesti, omezení funkčnosti a síly. Jako požadované doprovodné efekty vycházejí z příslušné terapie impulzy, které aktivují vyšší korové funkce (motivace, koncentrace, vytrvalost, obnovení řečových schopností, rozmanité schopnosti jednání, senzorika, psychika).
Indikace
Odkaz: www.rl-corpus.cz/vojtuv-princip/