Senzomotorická stimulace (SMS) patří mezi metody založené na neurofyziologickém podkladě. Tyto metody využívají základní schopnost nervového systému, plasticitu (tvárnost, proměnlivost), kterou mozek ani při nejrůznějších poruchách neztrácí (vždy jsou zachované alespoň funkční rezervy). Proto při poruše jednoho pohybového vzorce lze tento vzorec senzoricky stimulovat a tím jeho poruchu léčit a funkci obnovovat. Tedy zjednodušeně řečeno, narušený vzorec lze v mozku upravovat díky výše uvedené plasticitě centrální nervové soustavy.
Základní princip SMS
Senzomotorická stimulace využívá principů motorického učení. Jejím cílem je znovu obnovit pohybové stereotypy, které mozek přestal automaticky využívat, aby se dosáhlo plné automatické aktivace svalů a aby byl pohyb koordinovaný a co nejméně náročný pro tělo. Dalo by se tedy říci, že není principem cvičit svaly, ale cvičit mozek, který poté svaly ovládá a zpětně kontroluje jejich aktivitu. Důležitou součástí této metody je také stimulace proprioceptivního vnímání. Propriocepce je smyslové vnímání jednotlivých částí těla a vnímání polohy a pohybu v určitém segmentu. Propriocepce je často narušena úrazem či dlouhodobější jednotvárnou činností, kdy tělo nedostává impulzy a jeho pohyby jsou omezeny jen pro určité pohybové stereotypy. Senzomotorické cvičení pomocí správné svalové aktivity pomáhá k odstranění svalové nerovnováhy, rozbití špatných pohybových stereotypů a obnovení správného držení těla ve stoji, v sedě a při všech Vámi přirozených pohybových činnostech.
Původ senzomotoriky
Prvopočátky techniky SMS vznikly u anglického ortopeda Freemana, který se zaměřoval na špatné vedení impulsů z poraněného kloubu směrem k centrální nervové soustavě. Pro obnovu správného vedení využíval nestabilních plošin při cvičení, ve kterém se zaměřoval hlavně na hlezenní kloub. O rozvoj senzomotorické stimulace zaměřené komplexně na celý pohybový aparát se u nás zasloužil především Vladimír Janda. Zaměřoval se na propojenost funkcí pohybového aparátu – tedy, že při cvičení se nelze zaměřit pouze na jeden kloub, ale že pohybový aparát je do cviku zapojen globálně. Při studii léčby nestability kotníku prokázal souvislost mezi nestabilitou kotníku a bolestmi zad, které vznikly na základě porušené propriocepce. Před samotným cvičením je důležité kožní dráždění, které probudí periferní nervovou soustavu a účinek cvičení je poté výraznější. Cílené svalstvo se aktivuje díky balančním cvikům, které jsou prováděny v nejrůznějších výchozích polohách. Jak je již psáno výše, cílem je dosáhnout automatické aktivace žádaných svalů a pohybových stereotypů tak kvalitně, že není nutné žádné výrazné soustředění na samotný pohyb. Hlavní cíle SMS jsou optimalizace držení těla a aktivace hlubokého stabilizačního systému páteře, zlepšení svalové koordinace, zlepšení rovnováhy (výborné pro prevenci úrazů) a v neposlední řadě také zautomatizování kvalitních pohybových programů a jejich přirozené zapojení do běžných denních činností.
Indikace